Diskutē par pilsētvides attīstību New Hanza teritorijā
02.11.2017

No šā gada 2. līdz 4. novembrim Pillar rīko pirmo New Hanza forumu, kura ietvaros vietējie un starptautiskie eksperti izskatīs un pārrunās esošo pilsētbūvniecisko situāciju jaunajā biznesa un dzīvojamajā rajonā New Hanza.

Foruma laikā uzaicinātie eksperti izvērtēs jautājumus par iespējamām nākotnes transporta plūsmām, nepieciešamo auto stāvvietu skaitu teritorijas attīstības gala versijā, zaļo zonu saglabāšanu vai paplašināšanu, funkcionālo zonējumu un tā alternatīvām, pietiekamu dzīvojamo telpu izsauļojumu, ilgtspējīgu materiālu lietojumu, attīstītāja biznesa koncepcijas realizācijas optimizāciju un citus.

New Hanza forumā piedalās tādi eksperti kā sociālantropologs Viesturs Celmiņš, arhitekts Uģis Kaugurs, arhitekts un pilsētplānotājs Toms Kokins, Lielbritānijas arhitekts Jonathan Woodroffe, Vācijas pilsētplānotājs un lektors Joachim Schultz-Granberg, Igaunijas arhitekts un pilsētplānotajs Andres Alver, Vācijas arhitekts Jorg Sieweke, Lielbritānijas arhitekts Giannandrea Botsford un Vācijas inženieris Helmut Meyer.

Kā jau ziņots, New Hanza tiek veidots 24,5 hektāru platībā un tajā bez ABLV Bank galvenās mītnes, biroju un dzīvojamām ēkām paredzēta arī viesnīca, bērnudārzs un skola, kā arī Laikmetīgās mākslas muzejs un pilsētas dārzs ar plašu apzaļumotu teritoriju rekreācijai teritorijas centrā. New Hanza teritorija atrodas blakus Skanstes apkaimei, kura Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta nākotnes vīzijā ir raksturota kā teritorija ar globālām tendencēm, kura pieņem izaicinājumus īstenot efektīvus risinājumus ilgtspējīgai pilsētai — kustībā, materiālos, dizainā, organizācijā.

New Hanza teritorijas attīstībai ir milzu potenciāls Rīgas unikālajā kultūrvēsturiskajā pilsētvidē, jo tā atrodas UNESCO Pasaules mantojuma saraksta — “Rīgas vēsturiskā centra” aizsardzības zonā, robežojoties ar pilsētas nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” teritoriju.

Teritorijas detālplānojuma izstrādes pamatā ir risinājums, kas paredzēja komerciālo un dzīvojamo kvartālu attīstību 500 000 m2 (iekļaujot pazemes autostāvvietu) teritorijā. 60% no teritorijas tika plānoti dzīvojamo ēku apbūvei, biroju ēkām – 40%. Kopš New Hanza teritorijas detālplānojuma koncepcijas ir izstrādāti vairāki būvprojekti, kuru realizācija sākta 2017. gadā. Taču mainoties sociāli ekonomiskajiem apstākļiem valstī un pasaulē, mainās arī teritorijas attīstītāju domas un redzējums par potenciālajām attīstības iespējām.

Plānošana pēc "ierastās prakses" bieži vien nozīmē detalizētu plānu izstrādi atbilstoši pilsētas prasībām, ierobežojumiem un attīstītāja stratēģijai dažādās jomās, taču nepieciešamība diskutēt par publisko telpu/pilsētvidi un arhitektūru ir kļuvusi īpaši aktuāla sabiedrības transformācijas un izaugsmes apstākļos.

Līdz ar to foruma būtiskākais diskusiju loks saistīts ar perspektīvās attīstības daudzpusīgajām iespējām, ievērtējot mūsdienu pilsētplānošanas kvalitātes kritērijus, kā arī definējot “zaļās”, “humanās”, “draudzīgās” pilsētas tēla izveides komponentes.

Orphus system