Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs

Pēdējo gadu desmitu laikā laikmetīgās mākslas muzeji ir vienas no spilgtākajām zīmēm, kas padara pilsētas par īstām metropolēm, bet arhitektus — par tā sauktajiem starhitektiem, savas nozares zvaigznēm.

Savā ziņā topošais Laikmetīgās mākslas muzejs ir daudz lielāks par New Hanza, Rīgas centru vai pat visu Rīgu. Pilnībā īstenojot savu potenciālu, tas taps par tādu pašu valsts vizītkarti kā Tate Modern Londonā, MoMA Ņujorkā vai Pompidū centrs Parīzē.

Starptautiska konkursa rezultātā par atbilstošāko piedāvājumu topošā muzeja veidolam tika atzīts Lielbritānijas arhitektu biroja Adjaye Associates un viņu Latvijas partneru AB3D kopdarbs. Konkursā arhitekti tika aicināti radīt ēku, kas atbilstu šī reģiona klimatiskajiem apstākļiem, iedzīvotāju mentalitātei un muzeja funkcijām.

Arhitekti uz šo aicinājumu atbildēja, radot muzeja veidolu ar atsauci uz raksturīgajām jumtu ainavām, caur kurām dzidrā ziemeļu gaisma nonāk iekštelpās. Par muzeja tapšanu rūpējas Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds, kuru 2014.gadā dibinājuši mecenāti Boriss un Ināra Teterevi, Ernests Bernis un Oļegs Fiļs ar mērķi sadarbībā ar valsti izveidot Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja projekta būvniecība ir iekļauta Latvijas Nacionālajā attīstības plāna 2021.-2027.gadam prioritāro investīciju projektu kopumā, kā arī Rīgas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030.gadam. No 2014. līdz 2019. gadam muzeja attīstībā ieguldīti jau 4,1 miljoni eiro mecenātu līdzekļu, nodrošinot projekta sagatavošanu līdz būvniecības uzsākšanas stadijai.

Rīgas pilsētas būvvalde ir saskaņojusi projektu, izdarot atzīmi par projektēšanas nosacījumu izpildi. Tas nozīmē, ka tehniskais projekts ir pabeigts un saskaņots visās valsts un pašvaldības institūcijās. Muzejs ir gatavs būvniecības uzsākšanai.

Muzejs izveidots kā samērīga apjoma ēka (ap 7600 m2), maksimāli racionāli izmantojot ikvienu telpas kvadrātmetru, lai nodrošinātu ne tikai izstāžu darbību, bet arī koncertu un performanču izpausmes un 21. gadsimtam atbilstošas formas izglītojošā darba veikšanu. Muzeja projektā nodrošinātas visaugstākās klimata un drošības prasības starptautisko deponējumu saņemšanai. Ēkas teritorijā iekļauta ap 2000 m2 liela ārtelpa ar amfiteātri.

Lielu ieguldījumu muzeja projekta tapšanā devuši Pillar grupas uzņēmumi. Pillar Architekten nodrošināja būvprojekta vadību, Pillar Contractor – tāmēšanu un būvniecības konsultācijas, savukārt Pillar Capital – projekta vadību.